Ku dheji dhibcooyinka, khadadka iyo qoraallada polygonal laga bilaabo Excel ilaa AutoCAD

Waxaan haystaa liistada isku-xireyaasha ee Excel. Kuwaas waxaa ku jira isku-duweg ah X, isku-duwaha Y, iyo sidoo kale magac udheer. Waxa aan rabo waa inaan ku dhejiyo AutoCAD. Xaaladdan waxaanu adeegsan doonaa fulinta qoraallada qoraalka ah ee Excel ah.

Ku xallin amar ku saabsan galinta dhibcaha ee AutoCAD

Jadwalka lagu muujiyey garaafka, sida aad u arki karto, waxaa ku jira santuuqa leh magaca vertex, ka dibna UTM ayaa isku duwaya iskeelooyinka X, Y.

Waxa ugu horreeya ee aan sameyno waa inaan isku duubno iskudhacyada sida amarka AutoCAD u sugayo iyaga. Tusaale ahaan, si aad u sawirto dhibic aan ku jirno: Iskuduwaha Xeeladda, Isku duwaha Y.

Sidaa daraadeed, waxa aan sameyneyno waxay galinayaan tiir cusub oo leh xogtan la isku daray, qaabka:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Si aan u sameyno isku-dhafkan waxaan sameeyay waxyaabahan soo socda:

  • Waxaan ugu yeeray D4 unug magaca 'POINT'
  • Waxaan la shaqayn concatenate abuuray, xarig ah oo ay ku jiraan POINT gacanta, ka dibna waxaan ka tagay meel la isticmaalayo "", ka dibna waxaan ku concatenated cell B5 la ah soo aruurinta laba lambar, ka dibna u soo jiidi comma aan isticmaalo "," ka dibna waxaan ku isku xiray cell C5. Kadibna waxaan ku soo koobay inta ka hartay safka.

Ku sawir dhibcaha Excel

Waxaan ku soo koobay waxyaabaha ku jira qaybta D ee qoraalka.

Si loo fuliyo, waxaa lagu qoray qoraalka SCRIPT, ka dibna Fure Enter. Taasi waxay kor u qaadeysaa kormeeraha waxaanan raadinayaa feylka aan u yeeray geofumadas.scr. Marka la doorto, badhanka furan ayaa la cadaadiyaa.

Voila, waxaan haynaa meelo kala duwan.

Haddii ay dhacdo in dhibcooyinka aan la arki karin, waa lagama maarmaan in la la socdo qalabka dhameystiran ee shayga. Waayo, tanu waa axdigaygii aan qorraxda hoosteeda ku qornay, oo aan ku guursaday.

Haddii dhibco muuqan inconspicuous, amarka PTYPE waxaa toogasho ah, ka dibna image ku tilmaamay la doorto.

Kala sooc qawaaniinta ku yaal Muuqaalka iyo sawir-garaynta gudaha AutoCAD

Si aad u sawirtid xarriiqa ayaa noqon doona caqli isku mid ah. oo leh kala-duwanaansho aan ku qabanno taliyaha PLINE, ka dibna isku-duubnaanta iskudhafka iyo ugu dambeyntii amarka amarka.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
â € |
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
DHOW

Waxaan soo wici doonaa warqadan geofumadas2.scr, iyo marka la fulinayo waxaan raadin doonaa sawirka sawirka. Waxaan doortay midabka jaalaha ah si aan u ogaanno faraqa kala duwan ee casriga cas.

Ku dhaji amarrada ku jira Excel iyo xasuus qorka ku yaal AutoCAD

Ugu dambeyntii, waxaan ku aragnaa qoraallada ku jira salka ugu horeeya sida ku xusan xayndaab kasta. Taas awgeed, waxaannu ku xiri doonaa amarka sidan soo socda:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Amarkani wuxuu matalayaa:

  • Amarka TEXT,
  • Xaaladda qoraalka, xaaladdan waa mid caddaynaysa, tanina waa sababta warqadda J,
  • Qaybta dhexe ee qoraalka, waxaan dooranay Xarunta, sidaas daraadeed warqadda C
  • Isku-dubaridka isdhexgalka X, Y,
  • Kadibna cabbirka qoraalka, waxaan dooranay 3,
  • Xagasha wareega, kiiskan 0,
  • Ugu dambeyntii qoraalka aan rajeyneyno, in safka hore waa lambarka 1

Horeba loo faafiyo unugyada kale, waxay noqon doontaa sida soo socota:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
â € |

Waan u yeedhay geofumadas3.cdr faylka

Waxaan ku dhaqaajiyey midab cagaaran, si aan u aragno faraqa. Marka qoraalka la fuliyo, waxaan leenahay qoraalka cabbirka la tilmaamay, midigta dhexe ee isku-xiraha.

Soo qaado Faylka AutoCAD loo adeegsado tusaalahan.

Maqaalka ayaa muujinaya sida qaabka loo qaabeeyey. Haddii aad ku haysato template-ka Excel, mar hore ayaa loo dhisay si loo helo xog keliya, Waxaad halkan ka iibsan kartaa.

One Reply to “Dibujar puntos, líneas y textos de una poligonal desde Excel a AutoCAD”

  1. waxaan u baahanahay caawimaad
    debo dibujar cientos de rectángulos que representan concesiones minera, son rectángulos con punto medio y lados x e y,necesito ayuda, tengo los datos en excel

Tomato comentario un

cinwaanka email aan la daabacin doonaa.

Boggani wuxuu isticmaalaa Akismet si loo yareeyo spam. Baro sida xogtaada faallooyinkaaga looga shaqeeyo.